Preventivní program VĚŘ SI

Minimálně preventivní program VĚŘ SI!

proběhl ve škole 15. 1. 2020

„Věř si!“ „Jsi jedinečný!“ „Jsi výjimečná!“ „Jsi úžasný!“

Toto je jen malá ukázka výroků, které naši žáci slyšeli na preventivním programu „Věř si!“. Někteří se zpočátku styděli, protože jim bylo nepříjemné, že je někdo chválí před ostatními.  Na konci besedy se však všichni shodli na tom, jak moc je důležité, umět se pochválit a uvědomit si, že každý z nás je mezi 7 miliardami obyvatel této planety opravdu jedinečný.

Celý program byl zaměřený na posílení sebedůvěry a na uvědomění si, že pokud chci něčeho dosáhnout, nesmím se bát jít za svým snem a hlavně pro to musím něco udělat. O pravdivosti toho tvrzení se žáci ihned přesvědčili u malého pokusu. Několik dětí dostalo za úkol nafouknout malý balónek a umístit ho na strop místnosti. Již samotné nafukování bylo hodně náročné a zvládl to jen ten, kdo se opravdu moc snažil. Ale umístit balonek na strop, byl pro děti nejprve nemožný úkol. Ty, které se ale nevzdaly, to dokázaly.

Zajímavá diskuze se také rozpoutala i kolem hraček a hraní si vůbec. Děti se bály přiznat, že si ještě hrají s panenkami a autíčky. Jen pár odvážlivců se nestydělo zvednout ruku. Ukázalo se, že umět si hrát patří k nejlepším lidským vlastnostem, protože rozvíjí naši představivost, zručnost a kreativitu. Žáci se dozvěděli, že mnoho vynálezů bylo objeveno právě proto, že jejich objevitelé se nebáli si hrát.

Dotkli jsme se i tématu, jak poznat dobrého člověka. Podle značkového oblečení, drahého telefonu či auta? Nebo podle toho, jak se chová a co dělá? A kdo rozhoduje, jaký budu a jak se budu chovat k ostatním? Je správné někomu ubližovat jen proto, abych dosáhl svého cíle? Proč používám sprostá slova?  I když děti měly různé odpovědi a názory, shodly se na tom, že záleží jen a jen na nich, jací budou.

Celá beseda byla vedena v příjemné a důvěrné atmosféře, kterou rozveseloval pes Sorbon, se kterým jsme si pak venku zahráli fotbal.

Moc doufáme, že si naši žáci budou pamatovat, že jsou

               JEDINEČNÍ A MOHOU DOKÁZAT VŠE, CO CHTĚJÍ!

Fotogalerie z programu ZDE