Domácí školka

Vítejte v domácí školce

Milé děti, milí rodiče,

čekají vás dny, či týdny, které budou jiné, neobvyklé. Více času budete trávit ve svých domovech se svými nejbližšími, mateřská škola je na nějakou dobu prázdná, bez vás. Bude to asi občas náročné, ale společně to zvládneme.

Na tuto stránku budeme postupně vkládat témata, činnosti, hry, básničky a písničky, které bychom se spolu učili v mateřské škole. Doufáme, že vám naše náměty přinesou radost, smích, zábavu, ale také že se díky nim něco nového naučíte.

Přejeme vám všem dobrou zábavu. Vaše MŠ Rybička

Týden 30. 3. – 3. 4. 2020

Jarní detektivka

Pracovní listy jsou vypůjčené z publikace J. Škranc, Grafické cviky s říkadly a z internetových zdrojů

Týden 6. 4. – 10. 4. 2020

Tuto publikaci i mnohé jiné najdete zde.

Publikace Velikonoční sešit i Velikonoční omalovánky najdete zde.

Další tipy a inspirace k Velikonocům

Agátin svět – hry, razítka, knihy

Testováno na dětech – IQ hry, výtvarné činnosti, recepty, publikace ke stažení apod.

Týden 14. – 17. 4. 2020

Zvířátka – poznáváme mláďata – odkaz zde

Zvuky zvířat – odkaz zde

Zvuky zvířat – pro naše nejmenší – odkaz zde a nebo zde

Učíme se venku – zajímavé webové stránky, kde najdete mnoho inspirací a aktivit při pobytu v přírodě

Týden 20. 4. – 24. 4. 2020

Týden 27. 4. – 1. 5. 2020

Pohádka Malá čarodějnice – animovaná pohádka o dobrosrdečné čarodějnici, která se připravuje na složení čarodějnických zkoušek

Proč se slaví čarodějnice? – podívejte se na krátké video

Naučte se písničku Petra Skoumala – 5 ježibab – odkaz zde. Co myslíte, dokázaly byste také natočit krátké video z vašich obrázků?

Zacvičte si a zatancujte s Míšou Růžičkovou na písničku Strašidla – odkaz zde

A ještě jeden tanec na písničku z pohádky o čarodějnici Saxaně – zvládnou i malé děti. O něco horší kvalita obrazu 🙂 – odkaz zde

Týden od 4. – 15. 5. 2020

Původ Svátku matek a další náměty k činnostem – odkaz zde

Zatancujte si zazpívejte – odkaz zde

Jen tak pro poslech – Marie Rotrová – Máma

Nápady na výtvarnou činnost – odkaz zde

Další tipy k aktivitám

Logopedie – aplikace logopedických cvičení, možné stáhnout na android

Doporučená literatura pro naše předškoláčky

1. Gondeková, M., Kupcová, M. (2019). Kuluferda jde do školy – příprava na zápis do 1. třídy. Praha: Raabe.
Tato publikace se věnuje každé oblasti rozvoje osobnosti zvlášť a uvádí příklady, jakým způsobem ji rozvíjet.

2. Bednářová, J., Šmarda, R.. (2009). Orientace v čase. Praha: Dys-centrum.
Tato publikace je v podobě pracovních listů, děti si je mohou vybarvit, rozstříhat a zase skládat.

3. Bednářová, J. (2010). Zrakové vnímání. Praha: Dys centrum.

4. Bednářová, J. (2008). Sluchové vnímání. Praha: Dys centrum.

5. Bednářová, J., Šmarda, R. (2009). Jedním tahem. Uvolňovací grafomotorické cviky. Praha: Dys-centrum
– tuto publikaci mám velmi ráda

6. Rezková, V., Tumpachová, L. (2004). Škola před školou. Praha: Pražská pedagogicko-psychologická poradna s. r. o.
Soubor pracovních listů zaměřených na rozvoj různých vzdělávacích oblastí, rozdělených do týdnů – několik pracovních listů na týden.

7. Vágnerová, T. (2003). Jak se hrášek učil. Olomouc: Rubico
Tato publikace má několik dílů. My v MŠ pracujeme s prvním dílem a poté ještě s publikací Další Hráškovy nejoblíbenější úkoly pro předškoláky. První publikace je zaměřena na rozvoj orientace – v prostoru, na ploše, pravolevá, časová, orientace v tělesném schématu. Moc pěkně zpracované.
Další díly zaměřené: II. rozvoj grafomotoriky a vizuomotorické koordinace; III. rozvoj zrakového rozlišování – shody, rozdíly, detaily; IV. rozvoj sluchového vnímání – shodnost či rozdílnost slov, slabikování, hláskování, rytmizace; V. rozvoj slovní zásoby, řečového projevu, orientace ve významu slov, rýmování. Součástí každé části jsou pracovní listy a metodická příručka,jak s publikací pracovat.

8. Slezáková, K. (2014). Mluv se mnou. Pracovní listy pro rozvoj dětské řeči. Praha: Portál

9. Předčtenářské dovednosti (2018). Praha: Raabe
– pracovní listy, moc pěkné obrázky, často využíváme.

10. Bednářová, J. (2011). Mezi námi předškoláky. Brno: Computer Press
– publikace s barevnými obrázky

11. Bednářová, J. (2006). Na návštěvě u malíře. Brno: Computer Press
– doporučujeme na rozvoj grafomotoriky

Publikací je samozřejmě více, ale s touto literaturou máme ty nejlepší zkušenosti. Vše je ve formátu A4, takže celkem vyhovující pro děti.